Dell overvejer milliardsalg af forretningsenhed: Forventer pris på seks milliarder kroner

Den amerikanske pc-gigant Dell Technologies er ved at overveje et salg af cybersikkerheds-forretningen RSA Security for minimum en milliard dollar.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Dell kan være på vej med et milliardsalg af en del af forretningen.

Ifølge kilder tæt på processen er selskabet nemlig ved at undersøge markedet for at komme af med RSA Security.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg, der dog understreger, at det ikke er sikkert, salget bliver til noget, før man har fundet en mulig køber.

Læs også: Michael Dell løfter sløret for selskabets fremtid: Dell skal rydde op i datakaos – derfor købte vi VMware

RSA Security er, som navnet antyder, et it-sikkerhedsselskab, som Dell overtog sammen med opkøbet af EMC i 2016.

EMC har købt sikkerhedsselskabet 10 år tidligere i 2006 for 2,1 milliarder dollar.

Ifølge Bloomberg forventer Dell Technologies dog ikke at få nær så meget for selskabet i dag.

Det amerikanske medie erfarer, at Dell forventer at kunne tjene minimum én milliard dollar eller hvad der svarer til 6,7 milliarder kroner, hvis det lykkes at finde en køber.

RSA Security har på nuværende tidspunkt efter eget udsagn 30.000 kunder.

Læs også: Dell EMC stormer frem i Danmark: ”Vores samlede forretning vokser på den rigtige side af 50 procent year-on-year i forhold til sidste år”

Læses lige nu

    Styrelsen For It og Læring

    Teknisk medarbejder til it-styring og studieproduktion

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech Lead til analyseplatformsteamet i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S